Ülkemizde, gıda sektörü çok büyük olmasına rağmen, gıda güvenliğinin en önemli ayaklarından biri olan kontrol ve denetim maalesef olması gereken düzeyde değildir.Türk Gıda Kodeksi kas ve yağ dışında hiçbir hayvansal dokunun ürünlerin yapısında kullanılamayacağını net bir şekle belirtmiş olsa da başta, sucuk, salam, sosis, kıyma gibi et ve et ürünleri, özellikle et fiyatlarının yükseldiği son dönemde çok fazla hileye maruz kalmaktadır. Bir de bu ürünlerin yapıları itibariyle hile yapmaya son derece müsait ürünler olduğu düşünülürse konunun önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Et ve et ürünlerinde yapılan hilelerin genel olarak iki boyutu vardır. Birincisi; tavuk taşlığı, böbrek, akciğer gibi sakatatlar ile göz, deri, genital organların ürünlerin yapısına katılmasıdır. İkincisi ise domuz, at-eşek etleri gibi farklı tek tırnaklı hayvanlara ait karkas etlerinin kullanılması ve etiket bilgilerinde yazanın aksine üründe, daha ucuz olan tavuk ve hindi etlerinin kullanılması olarak söyleyebilir.

Laboratuvarımıza gelen numunelerde yaptığımız histolojik analiz ile kas ve yağ dokusu dışındaki tendo ve fasia parçaları, erkek ve dişi hayvanlara ait genital organlar, göz ve kulaklar, deri, işkembe ve bağırsak, dalak, akciğer ve karaciğer, meme dokusu, kıkırdak ve kemiklerin ürünlerin yapısına katılıp katılmadığına bakıyoruz. Bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetkili, TURKAK tarafından akredite bir laboratuvarız.