0212 588 42 48
Haftaiçi 08:00 - 18:00

KOZMETİK ÜRÜNLERDE AĞIR METAL TEHLİKESİ

Anasayfa / Haberler / KOZMETİK ÜRÜNLERDE AĞIR METAL TEHLİKESİ
Kozmetik
Mar
24
2021

KOZMETİK ÜRÜNLERDE AĞIR METAL TEHLİKESİ

Bazı kozmetik ürünlerde, kalıcılığı artırmak amacıyla ağır metaller bulunuyor. Bu ürünleri günde 3-4 kez kullanmak yıllar sonra bir takım birikmelere neden olur. Vücut ağır metalleri atabilir ancak aşırı alım nedeniyle birikmeler meydana geliyor. Bunlar hücrelere zarar verip zamanla erken yaşlanma, kanser, üreme ve gelişme bozukluklarına neden olabiliyor. Karaciğer, böbrek ve fonksiyon bozukluklarına yol açabilir.”

T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu(TİTCK)  10.05.2016 tarihinde kozmetik ürünlerde “Ağır Metal Safsızlıklarına İlişkin Klavuz” duyurusunu yayınladı. Klavuz,  kullanıcı sağlığına  olumsuz  etkilerin önlenmesi  açısından, kozmetik ürünlerde öncelikli olarak Kurşun, Arsenik, Cıva, Kadmiyum  ve  Antimon olmak üzere ağır metal analizlerinin yaptırılmasını zorunluluk haline getirmiştir.

Özet olarak; bitmiş kozmetik ürünün yukarıda belirtilen sınırları aşmayacak şekilde ağır metal safsızlığı içermesi üreticinin sorumluluğuna bırakılmıştır. Üreticiler ürünlerinin imalatında kullandıkları hammaddelerin ve bitmiş ürünün uygun kalitede ve güvenli olmasına, ayrıca tüketiciler için risk oluşturmamasına dikkat durumundadırlar.

Ağır metal analizleri laboratuvarımızın akreditasyon kapsamında olup, analizler ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak yapılmaktadır.

Ayrıca ; https://analizmarketi.com.tr/


Bilim Sağlık ve Laboratuvar Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.

15 Temmuz Mah. 1440 Sk. NO: 35-37 D:11
Bağcılar İSTANBUL
Pazartesi - Cuma: 08:00 - 18:00
Bilim Sağlık ve Laboratuvar Hizmetleri © 2024 All Rights Reserved powered by EOS HeyKodi