0212 588 42 48
Haftaiçi 08:00 - 18:00

Kozmetik ürünlerde Challenge Test zorunlu mudur?

Anasayfa / Haberler / Kozmetik ürünlerde Challenge Test zorunlu mudur?
Kozmetik
Aug
26
2018

Kozmetik ürünlerde Challenge Test zorunlu mudur?

Challenge Test (Koruyucu Etkinlik Testi), numuneler üzerinde laboratuvar koşullarında oluşturulan yapay bir kontaminasyon ve bu kontaminasyona ait alınan sayısal verilere dayandırılmaktadır.

Kozmetik ürününe; ISO 11930 metoduna göre Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Candida albicans ve Aspergillus niger mikroorganizmaları ile referans metotlara uygun sayıda mikroorganizma laboratuvar koşullarında inoküle edilerek süreç başlatılır. Testin sonucu, yapay olarak kontamine edilen ürünün belirli zaman aralıklarında (2, 7, 14 ve 28. gün gibi) içeriğindeki mikroorganizma sayılarının logaritmik olarak değerlendirilmesi ile tespit edilmektedir.

Kozmetik ürünlerde Challenge Test zorunlu mudur?

Bitmiş ürünlerde Challenge Test gerektirmeyen durumlar; tek kullanımlık veya açılamayan ürünler olmalarıdır. Örneğin; tek kullanımlık kolonyalı mendiller, cilt maskeleri, spreyler, deodorantlar, roll-on şeklinde ambalajlanmış ürünler. Bunlar dışında tüm kozmetik ürünlerde Koruyucu Etkinlik Testi yaptırılması zorunludur.

Koruyucu Etkinlik Testi (Challenge Test) kozmetik ve endüstriyel analiz laboratuvarımızın akreditasyon kapsamımızdadır.

** KOSGEB üyesi iseniz test, analiz ve kalibrasyon desteği ile ilgili başvuru yapmanız halinde akredite olduğumuz tüm analizler için ödediğiniz KDV’siz tutarın %50’sini KOSGEB’den geri alabilirsiniz.

KOSGEB Test, Analiz ve Kalibrasyon Desteği ile ilgili başvuru formunu buradan indirebilirsiniz.


Bilim Sağlık ve Laboratuvar Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.

15 Temmuz Mah. 1440 Sk. NO: 35-37 D:11
Bağcılar İSTANBUL
Pazartesi - Cuma: 08:00 - 18:00
Bilim Sağlık ve Laboratuvar Hizmetleri © 2024 All Rights Reserved powered by EOS HeyKodi